blog | rentastan apartmani Beograd Posts

Just imagine… A pleasant, chilly, early morning on the outskirts of Belgrade. Sun rays are peeping out behind the low residential buildings across the road, and breaking through the clouds dust that rises from the ground, just to rest on the face of the young lieutenant of the Royal Guard. He takes out his fire steel and the flint, lits his rolled cigarette and prepares for the muster. The neighing and snorting, the clip-clopping of horses and the banter of youngsters wearing their perfectly ironed uniforms echo between the low barracks and stables. The horse-car tumult and the giggling of the young dames…

Od svega što čovek u životnom nagonu podiže i gradi, ništa nije u mojim očima bolje i vrednije od mostova. Oni su važniji od kuća, svetiji, opštiji od hramova. Svačiji i prema svakom jednaki, korisni, podignuti uvek smisleno, na mestu na kome se ukršta najveći broj ljudskih potreba, istrajniji su od drugih građevina i ne služe ničem što je tajno i zlo. Ivo Andrić Položaj Beograda uz sve prednosti nosi i jedan teret. Grad koji leži na ušću dveju velikih reka osim što se prirodno širio na obe obale, imao je zadatak i da ih spoji mostovima. Beograd je svoj…

Dvoransko Evropsko prvenstvo u atletici održaće se od 3. do 5. marta 2017. godine u Beogradu. Preko 1000 učesnika iz 50 zemalja će se takmičiti u 26 disciplina, a “bojno polje” biće Kombank Arena. Arena će, posle spekatularnog prvenstva u vaterpolu, sada biti potpuno adaptirana u atletsku dvoranu i time još jednom pokazati da je jedna od najboljih sportskih hala u ovom delu sveta. Radovi su počeli nepuna dva meseca pred šampionat.  Zahvaljujući uspesima srpskih takmičara u nekoliko prethodnih godina, “kraljica sportova” se u Srbiju vratila u punom sjaju, a naši najbolji atletičari kao što su Ivana Španović, Asmir Kolašinac, Emir Bekrić… postali su…

Samo zamislite… Prijatno, pomalo prohladno, rano jutro na beogradskoj periferiji. Zraci sunca se pomaljaju iznad niskih stambenih zgrada preko puta i lome se kroz oblake prašine koja se uzdiže sa tla, dok obasjavaju lice mladog gardijskog poručnika. On vadi kremen i kresivo, pali na brzinu smotanu cigaretu i sprema se za smotru. Među niskim vojnim objektima i štalama čuju se topot i rzanje konja, vika mladića u savršeno ispeglanim uniformama, dok iz pravca Nemanjine ulice dopire zvuk tramvaja sa konjskom vučom i razdragani kikot mladih gradskih dama koje su pošle u jutarnji “špacirung”. Mladi oficir provešće još jedan uobičajeni dan…

Local patriotism is inherent to most Belgraders. However, if people from all parts of Belgrade were to gather in one place to measure it, we are pretty sure that the pride of the inhabitants of Zemun would strikingly overwhelm all others. Without a grain of doubt. Because they live in “their own town”-  where the spirit of of Celtic Taurunum, Bulgarian Zemlin, Austrian Semlin and (let’s be frank) Croatian Kingdom under Austro-Hungarian rule coalesce in one. Zemuners say that there are many parts of Belgrade, but there is only one proper town within Belgrade.And they are right quite right when…

Если бы нам была поставлена задача выделить несколько самых красивых зданий в Белграде и написать текст о них, мы не смогли бы пропустить хотя бы одно произведение одного из русских архитекторов. Творчество русских инженеров часто находится именно здесь, вокруг нас, а мы, наверное, об этом и не знаем…. Это не секрет, что русская наука развивалась быстрее, чем наука в Сербии, как из-за длительного периода турецкого ига, так и из-за многочисленных исторических негативных обстоятельств, которые были «поменьше». Первые русские в Сербию приехали помочь в сохранении сербского языка и веры большей части населения в XVIII веке, а на сей раз косвенная роль…

Lokal-patriotizam svojstven je stanovnicima svih delova Beograda. Međutim, kada bi se skupile sve lokal-patriote iz svih delova Beograda i merile svoj lokal-patriotizam sa stanovnicima Zemuna, Zemunci bi ih nadjačali. Bez sumnje. Jer, oni žive u „svom gradu“. Taj grad je doista jedan mikrokosmos u kome živi duh starina keltskog Taurunuma, austrijskog Semlina, ovdašnjeg Zemuna. Uostalom, oni tvrde da postoji mnogo delova Beograda, a samo jedan „grad u Beogradu“. Tek što sa širokih novobeogradskih bulevara zakoračite u uske zemunske uličice i krenete prema centru današnje opštine, a nekadašnjeg grada, naiđete na čuveni Zemunski park. Možda bi neko rekao da je čuven „kako…

Viktor Lukomski Viktor Lukomski, jedan od ruskih emigranata, u Srbiju je došao kao diplomac Instituta građevinskih inženjera “Car Nikolaj I” u Sankt Peterburgu. U Beogradu se zaposlio kao arhitekta pri Ministarstvu građevine, a po sticanju licence za samostalan rad, otvorio je svoj privatni arhitektonski biro. Na planini Avala blizu Beograda, na zahtev kralja Aleksandra Karađorđevića, a za potrebe Ministarstva šumarstva i vodoprivrede Kraljevine Jugoslavije, podignut je hotel 1928. godine. Projekat Viktora Lukomskog je spoj modernističke fasade i tradicionalnih srednjevekovnih srpskih motiva. Sfingle od veštačkog kamena na ogradi stepeništa hotela delo su ruskog vajara Vladimira Zagorodnjuka. Hotel na Avali spada u…

Andrej Vasiljevič Papkov O životu Andreja Papkova pre dolaska u Beograd se zna veoma malo. U Beograd je došao u zrelim godinama, a u njemu se zadržao nešto više od dve decenije. Na Građevinskom odseku Tehničkog fakulteta predavao je pripremno crtanje. Posle toga je emigrirao u Argentinu, gde je ostao do kraja života. U Beogradu je radio u biroima Milana Zlokovića i Dragiše Brašovana, koji su dosta uticali na njegov rad i stil. Papkov je imao i slikarski talenat, koji je u kombinaciji sa arhitekturom davao odlične i često nagrađivane projekte, kao što je projekat Kolarčevog narodnog univerziteta. Pored velikog broja…

Kada bismo morali da izdvojimo nekoliko najlepših zgrada u Beogradu i napišemo tekst o njima, ne bismo mogli da izbegnemo bar jedno delo nekog ruskog arhitekte. Stvaralaštvo ruskih inženjera je često baš tu, oko nas, a mi to, verovatno, i ne znamo… Nije tajna da se ruska nauka razvijala brže od nauke u Srbiji, kako zbog dugog perioda turske okupacije, ali i brojnih „manjih“ istorijskih (ne)prilika koje su zadesile našu zemlju. Prvi Rusi u Srbiju su došli da pomognu u očuvanju srpskog jezika i religije većinskog dela stanovništva u XVIII veku, a ovoga puta indirektna uloga Rusije ogleda se u…

Beograd je sa ponosom u društvu svetskih metropola koje organizuju godišnje maratonske trke. Beogradski maraton je tradicionalna i najmasovnija sportska manifestacija u Beogradu, ali i u Srbiji. Kako je poslednjih nekoliko godina trend zdravog života i bavljenja sportom u ekspanziji, Beogradski maraton je sve veći i posećeniji. Zahvaljujući dobroj organizaciji i ranijim najavama, svi žitelji Beograda znaju da je taj dan u godini dan za šetnju i uživanje u sportu. A onima koji ne žive u Beogradu, Rentastan nudi smeštaj za Beogradski maraton. Srpski olimpijski klub je osnovan 1910. godine u Beogradu sa idejom da pomogne razvoj sporta u Srbiji,…

Prilikom dolaska u Beograd neizbežno je da svako primeti veliku raznovrsnost arhitektonskih stilova. Dovoljno je prošetati se beogradskim ulicama i videćete neverovatnu raznolikost u stilu gradnje. Zgrade koje danas uglavnom doživljavamo neobičnim u svoje vreme su bile revolucija arhitekture u Beogradu. Većina njih je nastala u pravcu koji se nazivao „brutalizam“, po francuskom izrazu „beton brut“ koji označava „grub“ beton. Zanimljivo je da zgrade u ovom stilu širom sveta liče jedna na drugu, čak u različitim gradovima postoje identične zgrade-bliznakinje. Ovaj stil karakterišu čist beton, hladnoća u oblikovanju i sivilo. Tako je izgrađen veliki broj prevashodno stambenih blokova na Novom Beogradu, blokovi na Labudovom i…

Introduction If we’d have to describe Karađorđe’s Park through a series of phrases we would choose the park of wartime memorials, dogs, white coats and football hooligans. Karađorđe’s Park is considered the founder of public green spaces in Belgrade. The first deliberately planted chestnuts and acacias date all the way back to 1806. Today, the park covers a modest area of 3 acres on the Vračar slope, edged by two thoroughfares – Neboysha’s street and Liberation Boulevard. The main path goes full length of the park. The foliage that encircles it is almost like a fairytale alleyway. And just a…

Hyde Park in Belgrade is one of the most enigmatic pieces of greenery on the Internet. Mostly because you can’t find any historical data about it. It‘s close to the Museum of the History of Yugoslavia and the eternal home of ex-Yugoslavia’s lifetime president, Marshall Tito. It seemed adequate that the greatest pharaoh of our nations should have a grove to cool down his resting place. Or that he should be abstracted from the final resting places of other Serbian rulers, who happened to end their lives nearby. In a way, Belgrade Parks can be divided along the gluttony-drug abuse-fitness…

Nije lako opisati jedan beogradski park, posebno ako on ima toliko specifičnosti kao “Karađorđev park”. Ako bismo ipak morali da ga opišemo (pored standardnih epiteta svakog parka), rekli bismo da je to park spomenika, pasa, užurbanih prolaznika, belih mantila, dobre hrane, navijača… Karađorđev park smatra se začetnikom javnih zelenih površina u Beogradu jer su prvi bagremovi i kestenovi u njemu posađeni još davne 1806. godine. Površine 3 hektara, leži na vračarskoj padini, od Hrama Svetog Save pa skoro sve do Autokomande. Oivičen je dvema prometnim ulicama – Nebojšinom i Bulevarom oslobođenja. Sigurno ste nekada prošli Karađorđevim parkom. Velika centralna staza prostire…